Хаїм Бен Яаков на KJF 2020: Головний фактор єврейської ідентичності - не релігія і походження, а участь в житті громади

Хаїм Бен Яаков на KJF 2020: Головний фактор єврейської ідентичності - не релігія і походження, а участь в житті громади
10/09/2020

Єврейські громади є основним інструментом збереження і розвитку єврейського життя в пострадянських країнах. Дослідження ситуації в єврейському суспільстві показує, що головним визначальним фактором стала не стільки географія або релігія, скільки залученість в життя громади. Про це в ході Kyiv Jewish Forum 2020 заявив виконавчий директор Євро-Азіатського Єврейського конгресу Хаїм Бен Яаков.

«Створений в нашому Конгресі Інститут покликаний давати лідерам міжнародних єврейських організацій рішення і аналіз ситуації в єврейському світі. Серед найважливіших висновків, які я можу озвучити: єврейські громади є основним інструментом збереження і розвитку єврейського життя в пострадянських країнах», - пояснив Хаїм Бен Яаков.

Зокрема, Інститут рекомендує єврейським лідерам і громадам звертати особливу увагу на цільові програми для молоді та людей середнього віку. За словами Хаїма Бен Яакова, освіта вкрай важлива для формування єврейської ідентичності і «залучення не охоплених, але зацікавлених в общинному житті євреїв і членів їх сімей, включаючи громадян Ізраїлю, які проживають за межами держави Ізраїль».

«Що таке єврейство в наш час? У країнах Заходу - це релігія, в Ізраїлі - це те, що ми називаємо ізраїльська громадянська і національна ідентичність, плюс релігія. У країнах колишнього СРСР - це завжди був етнос. Це завжди було походження, генетичне походження від батьків-євреїв, це історична пам'ять, це культура, це усвідомлення себе євреєм», - коментує виконавчий директор Євро-Азіатського Єврейського конгресу.

Але проведені дослідження показали, що в другому і третьому поколіннях змішаних сімей, включаючи дружин неєврейського походження, люди асоціюють себе з єврейським народом.

«Фактором цієї ідентифікації може бути навіть не стільки походження, як участь в общинної діяльності. Тому громада на сьогоднішній день є фактором не тільки представництва, а й структурування єврейської спільноти країн колишнього СРСР», - підкреслив Хаїм Бен Яаков.

Раніше в ході Kyiv Jewish Forum 2020 президент Ізраїлю Реувен Рівлін заявив, що Україна є однією з колисок єврейської цивілізації і грає важливу роль в сучасному іудейському світі.

Нагадаємо, другий щорічний Kyiv Jewish Forum, організований Єврейською конфедерацією України, пройшов 8-9 вересня в режимі онлайн. Перший форум відбувся в 2019 році в Києві, зібравши понад 500 учасників і гостей з багатьох країн світу.