Харків приєднався до проекту "Праведники мого міста"

Харків приєднався до проекту "Праведники мого міста"
18/10/2018

Міська рада Харкова ухвалила рішення назвати нову вулицю ім'ям Олександри Бєлової - визнаної Праведниці народів світу. Таким чином, Харків став першим містом, що приєдналося до ініціативи Єврейської конфедерації України «Праведники мого міста».

Праведник народів світу - звання, започатковане Національним меморіалом жертв Голокосту Яд Вашем, для вшанування героїв, які, ризикуючи життям, рятували євреїв в роки Другої світової війни. В Україні налічується понад 2,6 тисячі Праведників народів світу, визнаних Яд Вашем. Звичайно, насправді їх набагато більше, і робота з відтворення фактів порятунку євреїв ще триває.

У вересні ЕКУ звернулася до місцевих рад українських міст з пропозицією назвати нову вулицю, площу або сквер ім'ям Праведника народів світу - уродженця цього міста, а також встановити відповідний пам'ятний знак.

Харківська журналістка Олександра Бєлова - визнана Яд Вашем Праведниця народів світу, в 1942 році врятувала двох єврейських дівчаток, дітей своєї сусідки Розалії Арінберг - 11-річну Олену та трирічну Іру. І саму Розалію.

Розалія Арінберг разом з дітьми потрапила в гетто, але змогла втекти. Залишивши дівчаток дорогою до Харкова, вона вирушила до Олександри Бєлової з проханням допомогти. У 20-градусний мороз Олександра пройшла 40 км і на санках привезла дітей до себе додому.

Молодшу, Іру, забрала домробітниця Арінберг - Зінаїда Логвиненко. У Олександри Бєлової ховалися сама Розалія та її старша дочка Олена. Дівчинку попередили, щоб вона не підходила до вікна, але одного разу вона визирнула на вулицю, і хтось із сусідів її побачив. Тоді в сім'ї прийняли рішення перевести Олену в будинок навпроти, до довоєнної співробітниці Розалії Арінберг Галини Зозулевич. Незабаром сім'я Арінберг змогла залишити Харків за підготованими Бєловою підробними документами.

За кілька місяців Олександру розстріляло гестапо - за порятунок єврейської сім'ї та зв'язки з партизанами.

Врятована нею Розалія Арінберг дожила до 90 років. Її молодша дочка живе в Німеччині, а старша - Олена Щербакова - минулого року померла в Харкові.

«Це подвиг людини, яка ціною свого життя врятувала інші. Це данина пам'яті. Харків шанує своїх героїв. На жаль, раніше цей момент був упущений, але ми виправили свою помилку. Думаю, ми давно повинні були назвати вулицю на честь Олександри Бєлової, і зараз одна з вулиць отримає її ім'я», - заявляв раніше перший заступник Харківського міського голови Ігор Терехов.

«Сподіваюся, що приклад Харкова внаслідують і інші міста, до яких ми звернулися з відповідними пропозиціями», - зазначив президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.