ЄКУ взяла участь у відкритті інсталяції до Дня пам’яті жертв Голокосту

ЄКУ взяла участь у відкритті інсталяції до Дня пам’яті жертв Голокосту
27/01/2021

Єврейська конфедерація України прийняла участь у відкритті у Києві інсталяції «Погляд у минуле» авторства художниці й архітекторки Анни Камишан. Інсталяція є проєктом Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Церемонія відкриття інсталяції відбулася за участі Президента України Володимира Зеленського.

«Саме цього дня у 1945 році бійці 1-го Українського фронту почали звільнення концтабору Аушвіц. Ми сьогодні вшановуємо й тих, хто зберіг життя багатьох євреїв. Вони носять високе звання Праведників народів світу, – зазначив Президент. – Інсталяція важлива тим, що дає можливість зазирнути в жахливе минуле, яке ми не маємо права забути. Ми повинні пам’ятати, що не помічати диктатуру, не помічати нацизм, не помічати такого ставлення до людства, до народу, до традицій просто неможливо. Тому пам’ятаємо й помічаємо. Вічна пам'ять усім жертвам Голокосту».

Інсталяція «Погляд у минуле» являє собою два кам'яні валуни з червоного граніту із вмонтованими монокулярами. У монокулярах можна буде побачити, що зафіксував німецький фотограф-пропагандист Йоганнес Геле в жовтні 1941 року: мертві тіла двох невідомих чоловіків на узбіччі, повз які йде натовп.

Між каменів лежить дерево. В єврейській традиції древо зі зламаними гілками є символом перерваного життя. Часто на єврейських цвинтарях ставлять мацеви у вигляді зрубаних дерев. Для інсталяції була використана верхня частина дерева, позбавлена коренів, що символізує зруйнований зв'язок з родом та історією.

«Моєму дідусеві, єдиному з родини, вдалося вижити у Голокості. Всі інші були вбиті у Харкові, у Дробицькому Яру в 1941 році. Все життя, яке у нього було до 11 років, зникло. Оцю крихкість буття важливо розуміти і нам сьогодні, – розповідає авторка Анна Камишан. – Інсталяція посеред жвавої вулиці має хоча б на мить зупинити людину, яка постійно поспішає у своїх справах, дати їй можливість зазирнути в минуле і відчути цінність сьогодення».

Восени 1941 року до окупованого Києва прибув німецький військовий фотограф-пропагандист Йоганнес Геле. Саме йому належать найвідоміші фото Бабиного Яру, зроблені одразу після масового розстрілу 33771 єврея 29-30 вересня. Ці кадри стали одними з основних свідчень жахливого злочину, які нацисти вчинили у Бабиному Яру. Два знімки Геле зробив на місці, де тепер відкрита інсталяція – на проспекті Перемоги, 10, біля Міністерства освіти і науки України.