У Бабиному Яру наступного року відкриють меморіальну синагогу, - Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»

У Бабиному Яру наступного року відкриють меморіальну синагогу, - Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»
06/11/2020

Як повідомляє Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр», зведення меморіальної синагоги на місці масових розстрілів у Бабиному Яру є спільною ініціативою члена Президії Єврейської конфедерації України, головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха (Об'єднання іудейських релігійних організацій України) та головного рабина Києва та України Моше Реувена Асмана (Всеукраїнський єврейський конгрес), яку підтримав Меморіальний Центр.

Відкриття синагоги стане частиною пам'ятних заходів в рамках підготовки до 80-ї річниці трагедії у Бабиному Яру.

Як зазначив головний рабин Києва і України (Об'єднання іудейських релігійних організацій України) Яків Дов Блайх, «територія заповідника є місцем вбивства та вічного спочинку для десятків тисяч євреїв, які стали жертвами злочинного нацистського режиму. Нині тисячі людей відвідують Бабин Яр, аби вшанувати пам’ять жертв трагедії та помолитися за спочилих, більшість з яких мають бути пом'януті за іудейськими традиціями».

Крім меморіальної синагоги на території Бабиного Яру побудують також музей, науковий і освітній центри, а також буде проведено благоустрій усієї території меморіального парку.

«Створення умов для згадки та молитви за загиблими буде проявом належної їм пам’яті та поваги. Також ми вбачаємо наш обов’язок у тому, щоб піклуватися про людей, які відвідують Бабин Яр та мають потребу гідно вшанувати пам'ять та помолитися за спочин своїх рідних та всіх, хто загинув у страшній трагедії Голокосту», - сказав Моше Реувен Асман, головний рабин Києва і України (Всеукраїнський єврейський конгрес) з приводу ініціативи зведення синагоги.

Наразі на території заповідника вже діє православна церква. Синагога дозволить іудеям також поминати жертв відповідно до своїх традицій.

Ініціативу зведення синагоги вже підтримав голова Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), Предстоятель Православної Церкви України, Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

«Трагедія Бабиного Яру відома у всьому світі як один зі страшних символів Голокосту та невинних страждань. Це місце просочене страдницькою кров'ю десятків тисяч невинних людей, що були вбиті тут. Ані теперішні покоління, ані ті, хто житимуть після нас, не мають права забути про цю трагедію. Кожен, незалежно від віросповідання, повинен мати можливість згадати про своїх близьких, людей, які загинули тут, вшанувати пам'ять та помолитися за їх спочинок, за те, щоб ця катастрофа не повторилася ніколи знову», - сказав голова ПЦУ.

Встановлення церемоніальних споруд у меморіальних парках та в інших місцях пам'яті відповідає поширеній світовій практиці, наголошує генеральний директор Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Макс Яковер. Розміщення подібних споруд, до того ж, відповідає чинним планам Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».

«За нашим переконанням, створення місця для проведення церемоніальних дій та молитов безпосередньо у місці трагедії та у місці спочину загиблих сприятиме подальшому перетворенню місця забуття на місце пам’яті та створить можливість для нині живих нащадків жертв трагедії піднести молитву за їх спочин у спеціально призначеному для цього місці», - зазначив Макс Яковер.

Нагадаємо, нещодавно уряд України і Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Документ було підписано 29 вересня під час заходів з нагоди 79-х роковин трагедії Бабиного Яру. З боку уряду Меморандум підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, з боку Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» - член Наглядової ради Меморіального центру, президент Всесвітнього єврейського конгресу Рональд Лаудер. На церемонії підписання був присутній Президент України Володимир Зеленський.