«Вшанувати пам'ять тих, хто допомагав українським євреям» - British Jewish News про проект «Праведники мого міста»

«Вшанувати пам'ять тих, хто допомагав українським євреям» - Jewish News про проект «Праведники мого міста»
20/01/2019

Стефан Орищук розглядає справу греко-католицького єпископа України Андрія Шептицького, який рятував євреїв під час Голокосту, але й досі не був вшанований Яд Вашемом

Джерело: Jewish News

Ніхто не заперечує, що греко-католицький єпископ України Андрій Шептицький врятував близько 70 євреїв від смерті під час Голокосту, а також те, що для українців він - визнаний герой. Але для Яд Вашем він все ще не є Праведником народів світу.

Шептицький - один з приблизно 22 000 українців, які можуть бути - а можливо, й повинні бути - визнані Яд Вашемом за Праведників народів світу, каже Борис Ложкін, відомий український єврейський бізнесмен.

«Проблема часто полягає в документації», - говорить він, маючи на увазі масове знищення документів під час повоєнного радянського правління. «Ми сподіваємося використати архіви таких організацій, як КДБ, а також зібрати свідчення врятованих. В Україні до війни було 3,5 мільйона євреїв, два мільйони з них були вбиті. Значить, у нас повинно бути більше 2600 праведників, чи не так?»

У травні Ложкін був обраний главою Єврейської конфедерації України ( ЄКУ), «щоб оживити організацію і посилити її вплив», і його ключова кампанія спрямована на визнання і допомогу праведникам України.

За даними Яд Вашем, Україна є домівкою для четвертої за величиною єврейської громади в Європі і 2619 неєврейських праведників. Це четверте місце в світі після Польщі, Нідерландів та Франції.

Ложкін каже, що в живих лишилося не більше 60 з них, і його ініціатива має допомогти їм у фінансовому плані, об'єднавши місцевих бізнесменів з Праведниками. Втім, проект виходить далеко за рамки грошової підтримки.

«Нам потрібно віднайти героїв, які рятували євреїв під час Другої світової війни, і представити їх Яд Вашему, але ми також повинні записати свідчення тих, хто вижив, і просувати їх історії.

«Це включає вшанування праведних як шляхом перейменування вулиць, площ та скверів у містах, де вони жили, так і вплітаючи їх історії в освітню шкільну програму».

Він описує це як «демонстрацію того, наскільки багато зробили українці для єврейського народу під час Голокосту», і каже, що  в минулому місяці вже зустрічався з міністром освіти. Мета — виділити один день на рік для вивчення історії Голокосту та Праведників у освітніх закладах. «Це день, коли вони дізнаються, що сталося, і почують приклади праведників в їхньому районі. Для українців сьогодні важливо знати ці історії, адже ці люди теж українці. Це урок про те, як жити разом, про вшанування борців за мир і терпимість, які можуть стати зразком для наслідування для всіх нас».

Досі програми вшанування Праведників народів світу в Україні носили несистемний характер. Тепер ситуація змінюється.

«Ми вже перейменували чотири вулиці іменами Праведників, три з них жінки, в тому числі Олександра Бєлова, яка була вбита гестапо в 1942 році за її дії. Ми сподіваємося, що такі перейменування відбудуться по всій Україні».

А доті ЄКУ продовжить вшановувати Шептицького як героя, нагороджуючи визначних діячів медаллю, названою на його честь. Зважаючи, що саме він особисто критикував Гітлера і Гіммлера за Голокост, велів своїм священикам та віруючим католикам допомагати євреям, наказав своїм ченцям і черницям ховати, годувати і допомагати порятунку єврейських сімей і відкрив свій власний будинок для євреїв, що зіткнулися зі смертю, це, мабуть, найменше, що можна зробити.

Джерело: Jewish News