«32 врятованих євреї. Подвиг родини Зірченко вражає», - Борис Ложкін

Михайло Зірченко
22/02/2019

У селищі Благодатне Дніпропетровської області одну з вулиць нещодавно було названо ім’ям родини Зірченко. Завдяки Павлу Зірченко та його синові Михайлу під час Другої світової війни уникнули смерті 32 євреї.

До речі, Дніпропетровська область продовжує лидирувати за кількістю вулиць, які названі іменами людей, які рятували євреїв в часи Голокосту.

«Радий, що проект Єврейської конфедерації України «Праведники мого міста» продовжує розповсюджуватися Україною. Подвиг родини Зірченко з Дніпропетровщини вражає і, без перебільшення, заслуговує на повагу», - відзначив президент ЄКУ Борис Ложкін.

32 евреї з Єнакієва Донецької області, рятуючись від німців, 1941-го року перебрались до околиць Ростова на Дону. А за рік, коли Ростов також було окуповано, євреї змушені були переховуватись у селищах Південного Сходу України, ніде надовго не затримуючись. Так, під керівництвом Матвія Гонтова, їхня група взимку 1942-го року прибула до селища Благодатне Дніпропетровської області, де в місцевому колгоспі працював бухгалтером Павло Зірченко.

Зморених холодом і голодом євреїв мешканці Благодатного розмістили по своїх домівках. Павло Зірченко видав євреям з колхозного амбару кілька мішків борошна й овочей. Завдяки Павлу тієї зими жоден з євреїв не помер від голода. А навесні вся група євреїв вже змогла прииєднатися до колгоспних польових рабіт.

16-річний син Павла, Михайло, колишній студент художнього училища, виготовив підробну печатку, за допомогою якої Павло зробив кілька сфальшованих посвідчень для Матвія Гонтова і його підлеглих.

Коли до селища приходили німці, дітей ховали на околиці селища, а євреї з підробними документами продовжували працювати разом з іншими колгоспниками.

Під захистом і керівництвом Павла євреї дожили в Благодатному до визволення селища в жовтні 1943-го року.

16 листопада 2004 року Яд Вашем присудив Павлу Зірченко і його сину Михайлу почесні звання "Праведник народів світу".