Борис Ложкін: Закликаємо «Яд Вашем» визнати митрополита Шептицького Праведником народів світу

04/02/2020

В кінці січня «Яд Вашем» - ізраїльський національний меморіал Голокосту і Героїзму - повідомив, що готовий повторно розглянути справу про визнання митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького Праведником народів світу, якщо отримає невідомі досі документи і свідоцтва, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації. Про це написав на своїй сторінці в Facebook президент Єврейської Конфедерації України Борис Ложкін.

За його словами, так «Яд Вашем» відповів на звернення групи українських вчених, духовенства, громадських діячів.

«Митрополит Андрей Шептицький і його брат Климентій особисто врятували від смерті близько 200 євреїв. Їх ховали в палатах митрополита, монастирях, в церковних приміщеннях, на фабриках. Митрополит не міг наказувати монахам ховати євреїв, але показував на власному прикладі. Ще в 1996 році отець Климентій Шептицький, брат митрополита, був визнаний Праведником, а ось сам митрополит - досі ні», - заявив Ложкін.

Про визнання митрополита Праведником народів світу клопотали вже не один раз - зокрема, врятовані ним євреї Курт Левін, Адам Ротфельд, Ліля Штерн-Польман і численні дослідники. Не раз це питання піднімала єврейська громада України, в тому числі і Єврейська конфедерація України. Рабин Давид Кагане домагався цього звання для Андрея Шептицького ще з 1960-х років, але відповідь комісії завжди була негативною. На меморіальній церемонії, присвяченій 75-річчю від дня звільнення Аушвіца, звернення підтримав президент України Володимир Зеленський.

За словами Ложкіна, проблема полягає в тому, що повоєнна радянська влада, яка захопила Західну Україну, добре попрацювала над очорненням репутації місцевих громадських лідерів. Митрополита звинуватили в пособництві фашистам, фальсифікували документи, що дозволили пізніше почати масові арешти духовенства - Радянському Союзу не потрібні були інші авторитети на місцях, крім партійних.

«Щоб відповісти на питання про життя і діяльність митрополита, розвіяти всі радянські міфи, створювані десятиліттями, викрити фальшиві документи, написані НКВС і МДБ, - важливо написати повну науково обґрунтовану біографію митрополита Андрея Шептицького. Так вважають в сучасній УГКЦ, і так само вважаємо і ми, українські євреї, вдячні митрополиту за кожне врятоване ним життя. Ми сподіваємося, що відповідь, надана «Яд Вашем», спонукає українську сторону повернутися до дослідження біографії та спадщини митрополита Андрея Шептицького», - підкреслив президент ЄКУ.