З Днем народження, Ізраїлю! - привітання президента ЄКУ Бориса Ложкіна

З Днем народження, Ізраїлю! - привітання президента ЄКУ Бориса Ложкіна
15/04/2021

«Піонери-засновники, ті, хто прибув сюди всупереч заборонам, і ті, хто захищав країну, вдихнули життя в пустелю, відродили єврейську мову, побудували міста і села і створили суспільство, що розвивається, самостійне економічно і культурно, що прагне до миру і здатне захистити себе, яке приносить благословення прогресу всім жителям країни і прагне до державної незалежності», - йдеться в Декларації незалежності Ізраїлю, якому сьогодні виповнюється 73 роки.

Серед піонерів-засновників, про яких йде мова в Декларації, було чимало і євреїв - вихідців з території сучасної України. Та й саму Декларацію було підписано в колишньому будинку першого мера Тель-Авіва, Меїра Дізенгофа, значна частина життя якого була пов'язана з Україною, - написав у Facebook президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Будинок Дізенгофа розташований на площі житомирянки Зіни Дізенгоф, дружини мера, яка зробила Тель-Авів культурною столицею Ізраїлю. Про історію кохання Меїра і Зіни в Ізраїлі ходять легенди.

Вони познайомилися ще в Житомирі на зборах революційно налаштованої єврейської молоді, коли Меїру, офіцеру царської армії, було 22, а Зіні 11. Зіну, яка чудово грала на фортепіано, до гуртка революціонерів приводила її старша сестра для конспірації. Звуки фортепіано у виконанні Зіни мали створювати видимість уроків музики, поки дорослі обговорювали майбутнє Росії і євреїв.

Коли Зіна подорослішала, ставлення Меїра до неї з дружнього перетворилося на набагато більше. У 1894 році, під час будівництва склозаводу в Палестині, куди Дізенгофа запросив барон Ротшильд, в Меїра закохалася дочка арабського шейха. Її почуття були настільки сильні, що шейх запропонував Меїру весь свій статок, аби він одружився з його донькою. Але Меїр відповів, що у нього вже є наречена.

Невдовзі Меїр і Зіна одружилися і оселилися в Палестині, де 11 квітня 1909 року на узбережжі біля Яффи в лотереї отримали 43-у дільницю з 66, що розігрувалися серед сімей майбутнього Тель-Авіву. У будинку, побудованому на цій ділянці, в 1948 році і народилася незалежна єврейська держава.

З Днем народження, Ізраїлю!