14 травня Україна вперше вшановує українців, які рятували євреїв під час Голокосту - президент ЄКУ Борис Ложкін

14 травня Україна вперше вшановує українців, які рятували євреїв під час Голокосту - президент ЄКУ Борис Ложкін
14/05/2021

Сьогодні, 14 травня, в Україні вперше відзначається День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

«Користуючись загальноприйнятим у світі визначенням, цей день можна вважати Днем Праведників народів світу України. Саме так Всесвітній центр історії Голокосту «Яд Вашем» з 1953 року називає людей неєврейської національності, які під час Голокосту, незважаючи на реальну загрозу життю, не змогли залишатися байдужими до винищення цілого народу, єдиною провиною якого було те, що його представники народилися євреями» , - написав у Facebook президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Сьогодні в Україні, за версією Яд Вашем, Праведниками визнано 2 659 осіб. Кожна з історій порятунку євреїв повна драматизму і була пов'язана з реальною загрозою для життя тих, хто наважувався надати допомогу євреям під час Другої світової війни.

Ложкін розповів одну з тисяч таких історій: «У 1941 році Цезарю Кацу виповнилося лише чотири роки. Його мати померла під час пологів, батько за доносом двірника будинку, в якому жили Каци, був розстріляний у Бабиному Яру, і турботу про Цезаря взяла на себе його няня Анастасія Фоміна. Вона переховувалася з хлопчиком у зруйнованих підвалах, поки не дізналася про дитячий будинок на вулиці Предславинській, 19, в якому, за чутками, вже знаходилося чимало єврейських дітей, які врятувалися від Бабиного Яру.

Дитячим будинком завідувала Ніна Гудкова, і серед 70 її вихованців 12 дітей дійсно були євреями. Одним з них став Цезар, якого Анастасія Фоміна передала Ніні Гудковій під більш надійний захист. Усі 12 дітей-євреїв вижили».

Анастасія Фоміна та Ніна Гудкова згодом були удостоєні звання «Праведник народів світу».

«Запровадження Дня Праведників народів світу України саме в 2021 році символічно: через кілька місяців будуть відзначатися 80-ті роковини трагедії Бабиного Яру, яка забрала життя щонайменше 100 000 чоловік, більшість з яких були євреями. Без сумніву, жертв Бабиного Яру могло бути набагато більше, якби не кияни, які надали притулок євреям, які рятувалися від знищення», - зазначив Ложкін.