ЄКУ і Меморіальний Центр Голокосту Бабин Яр за підтримки Яд Вашем до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру випустять Книгу Праведників народів світу України, - Борис Ложкін

ЄКУ і Меморіальний Центр Голокосту Бабин Яр за підтримки Яд Вашем до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру випустять Книгу Праведників народів світу України, - Борис Ложкін
01/03/2021

До 80-х роковин трагедії Бабиного Яру Єврейська конфедерація України спільно з Меморіальним Центром Голокосту Бабин Яр за підтримки ізраїльського Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем готують масштабний проєкт, спрямований на увічнення пам'яті героїв, які рятували євреїв у роки Голокосту - Книгу Праведників народів світу України. Про це повідомив Боріис Ложкін у Facebook.

Праведниками народів світу рятівників євреїв стали називати тільки у 1953 році, коли в Ізраїлі був прийнятий Закон про створення Яд Вашем, а з 1963 Меморіал Яд Вашем від імені держави Ізраїль і єврейського народу став присуджувати це почесне звання тим рятівникам-неєвреям, чий подвиг міг бути підтверджений документально або за показаннями врятованих та їх родичів.

Сьогодні за кількістю Праведників Україна посідає четверте місце у світі. Однак варто враховувати два важливі чинники. По-перше, набір критеріїв для присудження звання Праведника дуже суворий. По-друге, основний етап встановлення фактів порятунку припав на радянський період історії України, коли державний антисемітизм був особливо потужним. Тому багато історій спасіння залишилися незадокументованими. Проте в Україні на сьогодні налічується 2659 Праведників народів світу, офіційно визнаних спеціальною комісією Яд Вашем на чолі з представником Верховного суду Ізраїлю.

Чимало таких Праведників, які надавали притулок євреям, було і в Києві під час подій у Бабиному Яру. Досить згадати одну тільки сім'ю Глаголєвих, 9 членів якої отримали звання Праведників народів світу.

Цим рятівникам євреїв і присвячена Книга українських Праведників, яка побачить світ напередодні 80-ї річниці масових розстрілів у Бабиному Яру, що стали трагічним символом східно-європейського Голокосту.

2659 Праведників народів світу - це 2659 історій, повних драматизму, кожна з яких є унікальним прикладом мужності. Багато з цих історій з фотографіями рятівників і врятованих увійдуть до Книги Праведників народів світу України.

Персональному вшануванню пам'яті Праведників присвячений також проєкт ЄКУ «Праведники мого міста», який реалізується з 2018 року. Сподіваюся, і в цьому році вулиць, названих на честь Праведників народів світу, в містах і селах України, де вони жили, побільшає.