Звернення Президента ЄКУ Бориса Ложкіна з нагоди Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту

Борис Ложкін про Голокост
27/01/2019

Наприкінці 20-х років минулого століття, всього за десять років до початку Другої світової війни, націонал-соціалістичну партію Гітлера в Німеччині ніхто не сприймав всерйоз. У 1928 році вона мала всього 12 місць з 500 в парламенті. Але за чотири роки партія перетворилася з маргінальної на провідну політичну силу країни: в 1930 році вона отримала 107 місць, а на наступних виборах - вже 230.

Нацизм орієнтувався на людей незадоволених, скривджених долею. Гітлер запропонував їм роботу і хліб, не уточнюючи, у кого відберуть ці роботу і хліб.

Нацисти знали, що німці не підтримають війну тільки заради захоплення нових територій. Але вони підтримають її, якщо йтиметься про захист їх сімей. У прагненні знищити німців звинуватили євреїв. У своїй пропаганді нацисти пояснювали людям, що ті не повинні особисто вбивати сусідів. Нацисти говорили своїм громадянам: вам не потрібно цього робити, дозвольте державі захистити вас. І громадяни погодилися.

Світ ніколи не зможе забути, до чого це призвело. Шість мільйонів євреїв загинули через прагнення однієї людини до світового панування.

Історія має властивість повторюватися. І зараз, коли стільки людей незадоволені громадськими інститутами, антисемітизм знову піднімає голову. Кривавий теракт в Піттсбургській синагозі, розмальовані свастиками єврейські надгробки в Страсбурзі, закидана камінням синагога в Софії. У 2017 році в США число нападів на ґрунті антисемітизму збільшилася на 57%. В Європі 28% євреїв зазнали переслідувань в тій чи іншій формі. І тренда до зниження цих цифр, на жаль, не спостерігається.

«Ми повинні навчити наших дітей любити до того, як інші навчать їх ненавидіти», - сказав учора Генсек ООН Антоніу Гутерріш. Євреї винесли свій урок з тієї трагедії. Але чи виніс його світ? Сьогодні, як і 90 років тому, суспільство занурюється в ненависть. Жертвами цієї ненависті стають не тільки євреї, але і інші меншини - національні, релігійні, ідеологічні.

Сьогодні - День пам'яті жертв Голокосту.

Я б хотів, щоб завтра в кожній школі України пройшов спеціальний урок історії - історії Голокосту. Щоб дітям розповіли про те, до чого призводить ненависть. Розповіли про героїв, які рятували євреїв від переслідування, незважаючи на загрозу їх власним життям. Навчили пам'ятати, думати і ніколи не йти на поводі у чужого божевілля.

Ми пам'ятаємо.

 

Борис Ложкін, Президент Єврейської конфедерації України