Борис Ложкін: Чому Ентоні Блінкен - символ солідарності між євреями США і України

Борис Ложкін: Чому Ентоні Блінкен - символ солідарності між євреями США і України
17/02/2021

У той час як євреї в Україні стикалися з майже постійними переслідуваннями, в Сполучених Штатах, де релігійна свобода була більш захищеною, багато євреїв почали процвітати.

У 1904 році 25-річний український єврей на ім'я Меїр Блінкен і його молода сім'я почали нове життя у Нижньому Іст-Сайді в Нью-Йорку. Хоча вони були далеко від дому, вони жодним чином не були самотні. Фактично, вони були лише однією з тисяч сімей, які прибули в Америку після втечі з України, рятуючись від антисемітського терору.

На території Російської імперії тих часів відбувалася серія жорстоких погромів. У тисяч євреїв були зруйновані їх підприємства і будинки. Ще тисячі були вбиті. Насильство було настільки жахливим, що вважається, що 105 000 українських євреїв в'їхали в США тільки в 1904 році.

Ця хвиля масової міграції стала критичним поворотним моментом в історії України. У 1900 році кожен четвертий єврей у всьому світі проживав на території сучасної України. У той час в Україні було більше євреїв, ніж в будь-якій іншій країні. Однак в наступні роки ряд трагічних подій, що почалися з погромів, за якими пішли Голокост і радянські репресії, викликали різке падіння єврейського населення.

У той час як євреї в Україні стикалися з майже постійними переслідуваннями, в Сполучених Штатах, де релігійна свобода була більш захищеною, багато євреїв почали процвітати. Серед американців українського єврейського походження такі титани культури 20-го століття, як Боб Ділан, Леонард Бернстайн і Стівен Спілберг, а також Рут Бейдер Гінзбург, перша єврейська жінка - член Верховного суду, чия новаторська робота в гендерній сфері та проти дискримінації допомогла зробити суспільство США більш рівноправним.

Що стосується Меїра Блінкена, його правнук став впливовим дипломатом, пристрасно прихильним просуванню демократії, терпимості і прав людини в світі. Я, звичайно, маю на увазі Ентоні Блінкена, призначеного держсекретарем президентом Джо Байденом у січні.

Держсекретар Блінкен не забув історію своєї сім'ї і ту роль, яку Америка зіграла в підтримці євреїв по всьому світу за часів відчайдушної потреби. Ніде це не було продемонстровано більш переконливо, ніж коли Блінкен розповів історію свого вітчима - відомого французько-американського юриста польського походження Семюеля Писара - про звільнення від Голокосту.

«Одного разу, коли вони ховалися, вони почули цей глибокий рокітливий звук, - згадує Блінкен, - і коли мій вітчим виглянув назовні, він побачив видовище, якого він ніколи раніше не бачив, - не страшний хрест, не свастику, а п'ятикутну білу зірку на танку. І, можливо, нерозважливо кинувся до неї. Він знав, що це було. Коли він дістався танка, люк відкрився, і великий афроамериканець G.I. дивився на нього зверху вниз. Він став на коліна і сказав єдині три слова, відомі йому англійською, яким його навчила мати перед війною: «Боже, бережи Америку». І в цей момент G.I. підняв його в танк, на свободу, в Америку. Це історія, з якої я виріс, - про те, що таке наша країна і що вона представляє, і що це означає, коли Сполучені Штати беруть участь і керують».

Глибока шана нового держсекретаря до цінностей демократії та релігійної свободи робить цей момент символом великих надій для єврейської громади України. Я не сумніваюся, що держсекретар Блінкен, а також більш широка адміністрація Байдена будуть тісно і вдумливо взаємодіяти з Україною в ці безпрецедентні і часто важкі часи.

Це також нагадування про те, що зараз, більш ніж коли-небудь, ми всі повинні брати участь і вести дискусії про толерантність, щоб євреї, такі як прадід Блінкена, ніколи більше не зазнавали переслідувань і не покидали своїх домівок.

Українські євреї ніколи не забудуть величезної підтримки, яку вони отримують від США та інших країн, а також плідних відносин, які вони допомогли встановити з різними спільнотами та культурами. Тепер я з гордістю можу сказати, що єврейська громада України зростає і процвітає. Україна переживає справжнє відродження єврейського життя. Ми теж в змозі надати користь миру.

Візьмемо лише один приклад. У минулому році Єврейська конфедерація України провела другий Kyiv Jewish Forum, міжнародну онлайн-конференцію, створену для вивчення деяких з найбільш актуальних питань, з якими сьогодні стикається світове єврейство. У партнерстві з "Джерузалем пост" ми змогли провести дискусії, що наводять на роздуми, і донести надихаючі промови світових лідерів в оселі більш ніж 83 000 чоловік по всьому світу.

У дусі поваги й дискусій, цінностей, що лежать в основі нашої віри і традицій, форум показав, як Україна у тісній співпраці зі старими і новими друзями може внести важливий вклад в боротьбу зі зростаючим антисемітизмом і дискримінацією.

Призначення Ентоні Блінкена державним секретарем є ще одним приводом відзначити тривалі й міцні зв'язки між єврейськими громадами США і України. Але більш того, це можливість разом боротися за толерантність.

https://www.jpost.com/diaspora/why-antony-blinken-is-a-symbol-of-solidarity-between-us-ukrainian-jews-659094