Фонд Шоа поділився «загубленими» показаннями Ванди Об'їдкової, яка пережила Голокост та загинула в Маріуполі

Фонд Шоа поділився «загубленими» показаннями Ванди Об'їдкової, яка пережила Голокост та загинула в Маріуполі
29/04/2022

Маріуполь

91-річна Ванда Об'єдкова померла в Маріуполі 4 квітня від холоду та голоду, ховаючись від бомбардувань у підвалі магазину неподалік свого будинку. Донька з чоловіком поховали її у міському парку і лише після цього змогли залишити місто.

Під час першої окупації Маріуполя у 1941 році Ванді було 10 років. Тоді вона теж ховалась у підвалі, доки її мати-єврейку не забрали нацисти і не розстріляли на околиці міста разом із тисячма інших євреїв. До визволення Маріуполя у 1943 році Ванда провела в лікарні у батька-неєврея, видаючи себе за гречанку.

Будинок, в якому вона жила, розділив долю тисяч інших маріупольських будинків і був повністю зруйнований російськими бомбами, ракетами та снарядами, а разом з ним, як вважали її родичі, згоріла і касета зі свідченнями Об'єдкової, які у 1998 році записав Фонд Шоа, що документує злочини нацистів під час Голокосту.

На щастя, копія її спогадів збереглася в Ізраїлі та вже доступна у youtube-каналі Фонду Шоа. Збіг між тим, що пережив Маріуполь у 1941 році і переживає зараз, більш ніж очевидний. Про це у Facebook написав президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.