Кожен четвертий європеєць сьогодні має антисемітські погляди, - Борис Ложкін

Кожен четвертий європеєць сьогодні має антисемітські погляди, - Борис Ложкін
22/02/2021

Після розпаду Радянського Союзу в Європі зникли прояви державного антисемітизму, однак на зміну йому прийшов так званий політичний антисемітизм - використання політиками антисемітської риторики для завоювання симпатій виборців, - написав Президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін у Facebook.

Незважаючи на нечисленні прояви фізичного насильства проти євреїв і актів вандалізму, загальні настрої в Європі в результаті недостатньої протидії політичному антисемітизму малюють загрозливу картину: кожен четвертий європеєць сьогодні має антисемітські погляди. Такі дані наводить Антидифамаційна Ліга (ADL) у своєму звіті Choosing Antisemitism: Instrumentalization and Tolerance of Antisemitism in Contemporary European Politics.

Найбільш характерним прикладом політичного антисемітизму ADL називає значне зростання антисемітських настроїв у Великій Британії в 2015 - 2020 роках. Напередодні виборів наприкінці 2019 року кількість британських євреїв, які хотіли залишити країну, досягала 47%, або близько 90 000 чоловік.

Аналогічний сплеск антисемітських настроїв був відзначений також у Польщі напередодні президентських виборів 2019 року, коли опитування показали наявність антисемітських настроїв у 48% населення - найвищий показник в Європі.

Прямо протилежною була ситуація в Україні, де на виборах 2019 року антисемітська риторика не використовувалася. Разом з тим, ще одним проявом сучасного антисемітизму ADL, поряд з політичним, називає тривіалізацію Голокосту. Прославлення окремих постатей боротьби за незалежність у відриві від їх участі у винищуванні євреїв Антидефамаційна Ліга також вважає завуальованим проявом антисемітизму.