Яків Дов Блайх: Синагоги України запалять світло до роковин Кришталевої ночі

Яків Дов Блайх: Синагоги України запалять світло до роковин Кришталевої ночі
09/11/2020

9 листопада у рамках міжнародної кампанії Let There Be Light синагоги всього світу запалюють світло в знак єдності.

В рамках партнерства Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» з організацією «Марш життя» (The March of the Living) 9 листопада ввечері в Україні запалять світло десятки синагог.

Міжнародна ініціатива Let There Be Light від «Маршу життя» запрошує людей, установи та молитовні будинки по всьому світу запалити світло у ніч з 9 на 10 листопада на знак вшанування подій Кришталевої ночі. В рамках цієї ініціативи послання надії людей зі всього світу будуть проєктуватися на визначні місця релігійного та духовного значення у всьому світі.

Також в рамках ініціативи Let There Be Light на стінах Старого міста в Єрусалимі проєктують слова молитви, сподівання та єдності, які написали тисячі людей з усього світу. Свої повідомлення залишили й визначні міжнародні політики і діячі, серед яких голова Наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Натан Щаранський:

«Прояви антисемітизму в нацистській Німеччині зростали з року в рік, але світ відмовився бачити, до чого це призводить. Кришталева ніч символізувала перехід від слів до фізичного насильства, в той час як світ, як і раніше, відмовлявся бачити правду. Все почалося з руйнування синагог і закінчилося винищенням європейського єврейства. Історичний урок в тому, щоб боротися з антисемітизмом з самого початку, і з будь-якими проявами словесної ненависті ще до того, як вона досягла фізичної стадії».

Ініціативу підтримав Яків Дов Блайх, головний рабин Києва та України (Президент Об'єднання іудейських релігійних організацій України, член Президіі Єврейської конфедерації України та член Наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»):

«Світ має засвоїти урок – ніколи не сидіти склавши руки, коли скоюється зло проти нації, народу або релігії. Ініціатива Let There Be Light повинна стати дзвінком до пробудження і нагадуванням для всіх про необхідність рішуче реагувати на прояви дискримінації та нетерпимості».

У ніч з 9 на 10 листопада 1938 року на території Третього Рейху (Німеччина, Австрія і Судетська область) відбулася Кришталева ніч – єврейські погроми, які стали першою масовою акцією фізичного насильства Третього Рейху над єврейським населенням напередодні Голокосту. В ту ніч палали синагоги, були розграбовані сотні єврейських помешкань і магазинів. Вулиці були устелені битим склом, через що ця подія дістала назву «Кришталева ніч».

За два дні погрому було знищено понад 1400 синагог та єврейських установ. У ході погрому відділення СС і гестапо заарештували до 30 000 євреїв і згодом відправили їх у Дахау, Бухенвальд, Заксенхаузен та інші концентраційні табори. У ніч погрому було вбито щонайменше 91 єврея.

У пам‘ять про Кришталеву ніч щорічно відзначається Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму.

«Марш життя» (March of The Living) – це найбільша міжнародна освітня програма, присвячена Голокосту. У рамках маршу щороку люди з усього світу проходять маршрут залізничними коліями довжиною 3,2 кілометра між нацистськими концентраційними таборами Освенцім та Біркенау. На сьогодні у «Марші життя» взяли участь понад 300 тисяч людей з 52 країн.