Заява ЄКУ щодо акту вандалізму в Умані

05/02/2019

Нещодавно в Умані на березі ставка було пошкоджено хрест із розп’яттям Ісуса Христа.

Єврейська Конфедерація України засуджує будь-які прояви вандалізму на міжнаціональному та міжрелігійному ґрунті. Це наша тверда позиція.

Проте у даному випадку, крім засудження тих, хто вчинив це неподобство, хотілося б сказати наступне.

Дуже похвально, що двох молодиків, які вчинили цей акт, було затримано майже відразу. Однак, слід зазначити, що за останні роки було вчинено близько десятка актів вандалізму проти Менори у відомому в усьому світі Бабиному Яру. Неможливо також забути і кричущий акт вандалізму - осквернення синагоги в Умані в дні Хануки в грудні 2016 року, коли до зали, де проходять молитви, кинули голову свині, розфарбовану яскраво-червоною фарбою, немов кров'ю. 

Вважаємо, що навіть покарання зловмисників, які пошкодили цього разу хрест, не вирішить проблеми, тому що цей хрест представниками однієї з ультра націоналістичних українських організацій, на нашу думку, провокаційно було встановлено біля однієї з найбільших іудейських святинь в Україні – могили святого праведника Нахмана. Скажіть, будь ласка, чи був хоч один випадок, коли під час іудейських свят євреї встановлювали Менору біля православних соборів? Ні, ніколи цього не було і не буде.

З цього приводу також нагадаємо, що після встановлення даного поклінного хреста, єпископ Уманський Пантелеймон сказав, що до нього ніхто не звертався за порадою чи благословенням. Він також зазначив, що якби його спитали, то він порадив би поставити це розп’яття в іншому місці, бо хрест повинен об’єднувати людей, а не ставати причиною сварок.

Наше занепокоєння з приводу можливих подальших провокацій підтверджує той факт, що вже 20 січня в Умані відбувся мітинг, учасники якого виступали не лише з брудними антисемітськими промовами, а ще й з відвертими погрозами на адресу євреїв України. Вимагаємо реакції правоохоронних органів на ці потворні антисемітські дії.

Отже, засуджуючи згаданий акт вандалізму, ми в той же час з великим занепокоєнням можемо передбачити, що якщо поклінний хрест не буде перенесено з місця молитов багатьох тисяч паломників з усього світу в будь-який інший район міста, то це може привести до того, що конфлікти навколо цього хреста вибухатимуть знову і знову. І це буде лише на руку ворогам України.

 

Єврейська Конфедерація України