Необхідно поіменно вшанувати пам'ять кожного загиблого у Бабиному Яру, - Борис Ложкін

Необхідно поіменно вшанувати пам'ять кожного загиблого у Бабиному Яру, - Борис Ложкін
29/09/2020

Тільки назвавши усіх знищених у Бабиному Яру поіменно, можна буде до кінця осягнути масштаб трагедії, що сталася 79 років тому, і запобігти її повторенню, - написав у Facebook президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін у День пам'яті жертв Бабиного Яру.

Німці педантично документували кожну свою дію, тому достеменно відомо, що 29 вересня 1941 року до 18-00 було розстріляно 22 000 чоловік. Наступного дня страти продовжилися. За перші два дні, згідно з німецькими звітами, було знищено 33 771 людину. Через два тижні кількість жертв перевищила вже 51 000, більшість з яких були євреями.

У серпні 1943-го, коли звільнення Києва стало передбачуваним, німці почали знищувати сліди одного з найбільш масових убивств Голокосту. Операцією керував штандартенфюрер СС Пауль Блобель, який у 1941 був керівником розстрілів.

У 1947 році на процесі над нацистськими злочинцями у Нюрнберзі Блобель розповів, як усе відбувалося: «Після того, як верхній шар був знятий, трупи облили займистою речовиною і підпалили. Минуло близько двох днів, поки могили згоріли. Я особисто переконався, що згоріло усе до самого дна. Після цього могила була засипана, і так майже усі сліди були заметені».

«Фізичні останки жертв нацисти знищити змогли, але стерти пам'ять тих, хто врятувався від розстрілів, і тих, хто давав їм притулок, німцям було не під силу», - написав Ложкін.

Ті, що врятувалися під час масових страт у Бабиному Яру, стали цінними свідками одного з найкривавіших злочинів нацизму часів Голокосту. Їх свідчення є ключовими у збереженні правди про Бабин Яр. Має бути проведено ще багато роботи із встановлення усіх знищених у Бабиному Яру, але тільки вшанувавши пам'ять кожної жертви поіменно, можна буде по-справжньому оцінити масштаб трагедії, - вважає Ложкін.